Стоматологични грижи за подрастващи
Най-подходящата възраст за проверка на подредбата на зъбите на вашите деца и преценка на необходимостта от последващо ортодонтско лечение е между 8-12 години.
Използвайте винаги паста за зъби съдържаща флуор като измивате зъбите си поне 2 пъти на ден. Флуорът засилва устойчивостта за зъбите към кариес и стимулира възстановяването на емайла в следствие на протичащи киселинни процеси в устната кухина.
Използвайте конци за зъби за премахване на вредната плака, която се задържа между зъбите. Редовното миене с мека четка и изчистването с конци намалява риска от заболяване на венците, което може да доведе до загуба на постоянни зъби.
За да предпазите зъбите от наранявания по време на спорт е препоръчително да използвате предпазна шина направена по поръчка от вашия зъболекар. Този тип шини са прецизно изработени, по-ефективни и по-удобни за пациента от фабрично готовите.
Консултирайте се с личния зъболекар колко често е необходимо да се прави профилактичен преглед на вашите деца.
Стоматологични грижи за малки деца
Даването на подсладени течности на децата може да причини кариес на зъбите при децата.
Вашият зъболекар съветва след хранене да избърсвате с кърпа зъбите при малките деца. След навършване на 8-месечна възраст можете да започнете да давате течности от детска бутилка за да намалите времето на въздействие за захарите върху зъбите.
Имам лош дъх – какви може да са причините?
Първата стъпка, която трябва да предприемете, ако не страдате от изброените по-горе заболявания, е да посетите стоматолог. Той ще почисти професионално натрупания над и под венеца зъбен камък. След това зъболекарят ще полира вашите зъби със специален накрайник със сода (AirFlow) или посредством полирни гумички, интердентални ленти и съответните полирпасти. По този начин се елиминира лошия дъх и зъбите стават няколко нюанса по-бели.
Вашият стоматолог препоръчва използването на паста за зъби и разтвор за изплакване на устата, съдържащи хлорхексидин. Необходимо е разтворите да се заменят с други през определен интервал от време.Трябва да се знае, че използването на средства за орална хигиена съдържащи хлорхексидин не е безвредно, и затова е необходимо да се заменят с други.
Какво да подобрим оралната хигиена?
- Клечки за зъби – могат да бъдат дървени, пластмасови и електрически (със сменящи се накрайници).
- Конци за зъби - в зъбното пространство се задържа значително количество хранителни остатъци и плака, които не могат да се отстранят, дори и с по-продължително миене на зъбите. Затова е задължително е да използвате конци за зъби, което е най-ефикасния метод за предпазване от кариес, но често пренебрегван от хората.
- Интердентални четки – миниатюрни четки за зъби, които се използват за почистване на междузъбното пространство, което е особено ефикасно за хората, страдащи от пародонтит.
- Орални душове – средства за орална хигиена, които по формата наподобяват електрическа четка за зъби, но използва вода под налягане за измиване на остатъците от храна. При първоначална употреба внимателно трябва да се регулира налягането на водната струя като се започне от най-ниското ниво, и с течение на времето постепенно се увеличава силата.
Кога трябва да се лекува един кариес?
Строго препоръчваме лечението на кариесите да не отлага във времето да се предпазите от последващи усложнения.
Трябва ли да лекуваме кариесите на временните зъби при децата?
Разрушените млечни зъби често пречат на малкото дете да се храни нормално, нарушават говорната функция и външния вид на усмивката.
Вашият зъболекар препоръчва редовно да провеждате преглед на вашите деца при специалист – стоматолог.
Опасно ли е продължителното смучене на биберон – залъгалка при децата?
Вашият зъболекар съветва да стерилизирате редовно бибероните, да не ги потапяте в мед, захар или подсладена вода, защото това води до развитието на кариес още в ранна детска възраст.